روش های چاپ تیشرت

چاپ تیشرت، تیشرت با طرح دلخواه، چاپ تصاویر بر روی شال، چاپ تصویر روی لیوان، تیشرت های خاص و… این ها عناوینی هستند که امروزه زیاد به چشم می خورد و نشان دهنده علاقه مصرف کننده به داشتن کالاهای خاص است. این جمله را بارها شنیده ایم «نیاز مادر مادر اختراع است». نیاز به زیبا بودن، گرایش به بی همتا و شاخص بودن، نیاز به داشتن و حس زیباترین ها همواره جز نیازهای اساسی و غیر قابل انکار انسان بوده است. نیازی که برای رفع آن خود را وادار می کند تا ابزار و محصولات جذاب و شگفت انگیز خلق کند. این نیاز و میل به رفع آن در طول تاریخ دیده می شود که البته، این موضوع در هر دوره متناسب با امکانات موجود در زمان خود مورد توجه قرار می گرفت.
پوشاک از بدو خلقت، جز سه نیاز اصلی و ضروری انسان بوده است و یکی از مواردی است که سعی داشته تا بخشی از نیاز به زیبایی را با استفاده از آن ارضا کند. چاپ نقوش و تصاویر دلنشین و جذاب بر روی پارچه های حریر و ابریشمی زنان و درباریان در ملل مختلف بیانگر همین حس زیبادوستی انسان است. ایجاد طرح و نقش بر روی پارچه و پوشاک در هر دوره به روش و با ابزار خاص انجام میشد.
ایجاد طرح و تصویر بر روی پارچه و کالاهای دیگر، علاوه بر بحث زیباشناختی، از جنبه های دیگر نیز مور توجه بوده است. چاپ طرح و شکل های مختلف بر روی پرچم و ابزار دیگر راهی برای بیان مفاهیم فرهنگی و اعتقادی اقوام مختلف به شمار میرفت که در آن هر قبیله یا کشور و حتی افراد عادی سعی میکردند با نشان دادن نمادی خاص به طرف مقابل پیامی بدهد. فرایند چاپ به روش های مختلفی انجام می شد. در این روش ها ابزارهای بسیار ساده ای استفاده می شد.

با گذشت زمان و پیشرفت هایی تدریجی انسان در علوم و صنایع مختلف ابزارها و روش های به کارگرفته شده نیز تغییر کرد. چاپ سیلک، چاپ برگردان، چاپ حرارتی و چاپ دیجیتالی یا چاپ مستقیم روشی هایی هستند که امروزه  با توجه به ارتقا دانش بشر امکان استفاده از آن ها فراهم شده است که هر یک ویژگی های خاص خود را دارند. از این بین چاپ دیجیتالی جدیدترین نوآوری محسوب می شود که محدودیت های روش های قبل را از بین برده است.

چاپ سیلک

چاپ سیلک روشی است که سابقه بسیار طولانی دارد و امروزه نیز پرکاربرد است. از این روش می توان برای ایجاد طرح های تک رنگ و یا چند رنگ (محدودیت در تعداد رنگ) استفاده کرد. این روش نسبتا ارزان است و  در صورت استفاده از مواد اولیه مناسب ثبات بسیار بالایی دارد. در این روش رنگ های مختلف قابل استفاده بوده و محدودیتی در نوع و رنگ پارچه زمینه وجود ندارد. چاپ سیلک، به دلیل روش و فرآیند چاپ، در تعداد سفارشات بالا توجیه پذیر است.

چاپ سابلیمیشن

چاپ سابلیمیشن یا حرارتی روش نسبتا جدیدی است که تنوع طرح چاپ بالاتری نسبت به چاپ سیلک دارد. این روش ثبات رنگ مناسبی در برابر شستوشو از خود نشان می دهد و قیمت تمام شده آن نیز چندان بالا نیست. در چاپ سابلیمیشن تعداد سفارشات می تواند یک عدد هم باشد. اما دو محدودیت اساسی دارد. نخست آن که فقط برای پارچه هایی با زمینه روشن (سفید و ملانژ روشن) قابل استفاده است و در پارچه های رنگی و مشکی چاپ مناسبی ایجاد نمی شود، دومین محدودیت آن این است که پارچه استفاده شده حتما باید از جنس پلی استر بوده و یا یک پارچه حاصل از ترکیب پلی استر با الیاف دیگر (معمولا پنبه) باشد و پارچه پنبه ای (نخی) خالص رنگ پذیری مناسبی ندارد. مشتریان این نوع از محصولات باید میزان الیاف طبیعی به کار رفته در پارچه را در نظر بگیرند. بسیاری از تیشرت هایی که با این روش تولید و به فروش می رسند، جنس تیشرت صدرصد پلی استر است. محصولات پلی استری از نوع پنبه ای (نخی) ارزان تر است. بنابراین اگر در برخی از تبلیغات قیمت های ارزان تر دیدید، قبل از خرید به این موضوع فکر کنید.
علاوه بر تیشرت کالاهای دیگری مانند لیوان، بشقاب، پازل، شال، کلاه و… نیز در این روش قابل چاپ است.

چاپ برگردون

چاپ برگردان یا ترانسفر در روش کار شبیه به چاپ سابلیمیشن است ولی در نوع طرح و پارچه های مورد استفاده با آن تفاوت دارد. در این روش محدودیتی در پارچه مورد استفاده وجود ندارد و امکان چاپ بر روی پارچه های پنبه ای با رنگ های مختلف ( تیشرت رنگی) نیز وجود دارد اما تعداد رنگ موجود در طرح، در این روش محدود است و برای طرح های تک رنگ و یا تعداد رنگ پایین کاربرد بیشتری دارد. این روش برای تعداد سفارشات کم نیز قابل استفاده است.

چاپ دیجیتالی (مستقیم)

جدیدترین و کاملترین روش چاپ که هیچ محدودیتی در نوع طرح ندارد و امکان چاپ هر طرح و تصویری را دارد. این روش تصاویر را با جزئیات کامل و دقت بالا به طور مستقیم بر روی پارچه چاپ می کند. در این روش با استفاده از تکنولوژی بسیار دقیق به کار رفته، رنگ روی پارچه اسپری شده و به داخل نخ های تشکیل دهنده پارچه نفوذ می کند و بعد از کامل شدن طرح روی تیشرت، با استفاده از پرس حرارتی طرح چاپ شده بر روی تیشرت تثبیت می شود. با این کار ثبات شستوشوی چاپ هم تضمین می شود. در روش های ذکرشده، طرح ها عموما ثبات شستوشوی مناسبی دارند اما برای حفظ حالت اولیه، همواره توصیه می شود که برای شستوشو ابتدا تیشرت پشت رو شده و  از آب ولرم و مایع شوینده استفاده شود.